Paylaş:

Gökhan SÖZER
Ziraat Mühendisi

Reis Makina’yı kısaca tanıyabilir miyiz?
Makina, inşaat, enerji, hırdavat ve nalburiye sektörlerinde, yüzyıla yaklaşan ticari geçmişiyle faaliyetlerini sürdüren Reis Makina, küresel büyüklükte 100’ü aşkın farklı markanın Türkiye Genel Distribütörü'dür. 
Topçu Ailesi’nin sektörde oluşturduğu tarihsel güveni, ticari başarısıyla ve yenilikçi anlayışıyla geleceğe taşıyan Reis Makina, Türkiye genelinde; stratejik ticari ortak olarak adlandırılan yüzlerce Reis Shop Mağazası, binlerce bayii ve 400’ü aşan yetkili servis ile içinde bulunmuş olduğu sektörün markalaşmasına büyük katkı sağlamaktadır.
Profesyonel kullanıcılar için vazgeçilmez olan Reis Makina ürünleri, Türkiye’nin her bölgesinde bulunan Reis Shop Mağazalarında, bayilerde ve tüm yapı marketlerde son kullanıcılara sunulmaktadır.

Ürün gamınızdan bahseder misiniz?
Reis Makina tarım ve bahçe makinalarında; elektrik motorlu zincirli ağaç kesim testeresi, benzin motorlu zincirli ağaç kesim testeresi, elektrik motorlu çim biçme makinası, benzin motorlu çim biçme makinası, çim biçme traktörleri, sırt tipi motorlu tırpan, yan tip motorlu tırpan, motorlu üfleme makinaları, üfleme toplama makinaları, el traktörleri, su motorları, drenaj pompaları, el traktörü aksesuarları, sırt tipi pülverizatör, sırt tipi atomizör, motorlu teleskopik zincirli budama testeresi, motorlu toprak burgu makinası, çapa makinaları, motorlu çit budama makinası, elektrik motorlu çit budama makinası,  budama makasları, bahçe el aletleri, sulama hortum ve aparatları, çevreye duyarlı akülü bahçe makinaları (tırpan, budama makası, çim biçme makinası, üfleme makinası, çim kesme makinası ), çevreye duyarlı 4 zamanlı motorlu bahçe makinaları (sırt tipi tırpan, yan tip tırpan, çit budama, üfleme makinası) gibi ürünleri de portföyünde bulundurmaktadır. Bu ürünler dışında teknik el aletleri, jeneratör, iş güvenliği ürünleri, torna tezgahları ve hırdavat sektörünün her ihtiyacına uygun makineleri de bünyesinde bulundurmaktadır.

Satış sonrası hizmetler konusunda neler yapıyorsunuz?
Reis Makina olarak  “Hizmette Özen, Serviste Güven” parolasını kendisine ilke edinmiş Satış Sonrası Hizmetler ağımızla, Türkiye’nin her noktasında en kaliteli ve en hızlı çözümü üretecek şekilde faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Türkiye genelinde hizmet verdiğimiz ürün gruplarında toplamda 400’ü aşkın yetkili servisimiz bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul genel merkezimizde bulunan merkez servisimiz ile Sanayi Bakanlığı’mızın belirlediği süreler çerçevesinde en kısa sürede servis hizmeti vermekteyiz.
Türkiye’nin her yerinde aynı standartlarda ve kalitede servis hizmeti sunabilmek adına “Reis Servis” projemiz yürütülmektedir. Yetkili servislerimiz düzenli olarak ziyaret edilmekte, hizmet kalitemiz kontrol altında tutulmakta, servislerimiz eğitim programlarımıza dahil edilmektedir. Özel internet servis portalımız ile yetkili servislerimizin, yedek parça talepleri, garanti ve fatura girişleri en hızlı şekilde karşılanmaktadır. Satışını yaptığımız tüm ürünlerin açılım şemaları interaktif olarak bu portala yüklenmekte ve şema üzerinden hızlı ve doğru bir şekilde sipariş verilebilmektedir.
Müşteri hizmetleri departmanımız, tüm müşterilerimize, bayi ve yetkili servislerimize yüz yüze veya telefonla ürün ve kullanım bilgisi, teknik bilgiler gibi konularda destek vermektedir. Ayrıca, ürün ve hizmet kalitemizi geliştirme ve müşteri memnuniyetimizi sürekli artırma adına, servis hizmeti verilen tüm ürünlerle ilgili müşterilerimiz geri aranarak, müşteri memnuniyetimiz ölçülmektedir.

Türkiye’de tarım alet ve makinaları açsından sizce nasıl bir gelişme var?
Sektörün devlet tarafından üreticiye yönelik olumlu çalışmalar yürüttüğünü gözlemekteyiz. Son yıllarda özellikle traktör, el traktörü, ilaçlama makinalarının üretiminde ciddi yatırımlar yapılmaya başlandığı görülmektedir. Üretim teşvikleri ile beraber ihracatı artırmak için sağlanan fuar destekleri de bu çalışmalara örnek olarak verilebilir. Ülkemizde ve dünyada oluşan tarımsal mekanizasyon çalışmalarını, fuarlar sayesinde yakından ve çok başarılı bir şekilde takip etmekteyiz.
Tarımsal mekanizasyonda ilaçlama makinalarının satışında ziraat mühendisi çalıştırma şartı, hem  meslektaşlarım için yeni bir iş kolu hem de uygun ürünün uygun alanda kullanılması için son derece başarılı bir uygulama olmuştur.
Son yıllarda, özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa’da yaygınlaşan çevre duyarlılığı ve çeşitli kanunlarla kullanımı teşvik edilen akülü bahçe makinaları da ülkemizde satışa başlamıştır. Mevcut ürünlerin Lityum İyon tip akü ile sıfır karbon salınımı yapması, sessiz ve kaliteli kullanım sağlaması, bahçe makinaları sektöründe olumlu bir adım olarak gözlenmektedir.
Ülkemiz için tarımsal mekanizasyonun, son kullanıcı tarafından benimsenmiş olduğu görülmektedir. Geçmişte tarımda yoğun olan iş gücü kullanımı, yerini makineleşmeye bırakmıştır. Örneğin, son beş yılda ülkemizde budama işlemleri dahi makinalarla gerçekleştirilmeye başlanmıştır.  Hafife alınacak düzeyde değil, ciddi sayıda akülü budama makasların ithal edildiğini görmekteyiz. Burada önemli olan; makinanın fiyatından ziyade, çiftçiye ekonomik eşiği sağlatacak iş gücünden daha uygun maliyetli makinalar sunmak ve kullanıcılara, ergonomik ve profesyonel çalışma sağlamaktır.
Tarımsal mekanizasyonun sürekli geliştiği ülkemizde tarım makinaları sektörünü; tarım ve bahçe makinaları olarak iki ana gruba ayırarak, profesyonel olarak takip etmek ve bu doğrultuda pazarın ihtiyaçlarını karşılamak, sektörün en önemli güncel gereksinimi olmuştur.
 

#